To není fráze, to je latina.
http://www.zastavki.com/eng/Widescreen/wallpaper-21056.htm
23.11.2016 / JOURNAL

To není fráze, to je latina.

Latina že je mrtvý jazyk? Rozhodně ne ve frázích. A propos, kdo je pronáší, jako by se cítil jako ten nejinteligentnější v místnosti, možná na Zemi. Má totiž své kouzlo a, i když se používá zásadně odborně, pronášení frází v latině nikdy neztratí na popularitě. Zapátrali jsme, které fráze nás po staletí tak fascinují. Tady jsou:

A NIHILO NIHIL - z ničeho nic nevznikne.

ACTA NON VERBA - činy, ne slova.

http://weheartit.com/entry/163375364/search?context_type=search&context_user=eehnpt&query=acta+non+verba

AMICI, DIEM PERDIDI - Přátelé, ztratil jsem den! (Údajně to říkával římský císař Titus, když nikomu za celý den nepomohl).

BELLUM IUSTUM - spravedlivá válka. Cicero vyřkl pojem spravedlivé války. Jaká to je, existuje vůbec? Spravedlivá válka možná bude, ale pro každou stranu sporu zvlášť. :-)

CEDO MAIORI - ustupuj silnějším. To se jakoby vytrácí. Málokdo se chce dnes učit, málokdo si uvědomuje, že jsou na světě silnější. Málokdo je požívá za inspiraci. Pokud vy ano, gratulujeme. Ustoupit silnějšímu nemusí nutně znamenat zatlačit se do kouta, viďte.

http://weheartit.com/entry/55889617/search?context_type=search&context_user=aestheticpleasures&query=ERRARE+HUMANUM+EST

DULCIA NON NOVIT, QUI NON GUSTAVIT AMARA - nepozná sladké, kdo neokusil hořké. To je nám ale VERITAS - pravda. Zkušenosti skutečně praví, že ten, kdo nezažil pravou hořkost, nepozná sladké. Či pozná, nicméně jen stěží si ho dokáže vážit. Přijímejme tedy to hořké, pak teprve poznáme sladkost života.

ERRARE HUMANUM EST - chybovati je lidské. Kdo ve svém životě neudělal chybu? Jedině ten, kdo si ji nepřiznal. :-) S velkou pravděpodobností chybujeme často. Otázkou však je, do jaké míry jsme schopni se z vlastních chyb poučit natolik, abychom je neopakovali.

https://www.pinterest.com/pin/330522060128000609/

FIDE, SED CUI FIDAS, VIDE - důvěřuj, ale dívej se komu. Bez víry je člověk nic. Důvěřovat můžeme přinejmenším sobě. Když však důvěřujeme druhému, mějme oči otevřené dokořán. Kdo je zaslepen, často se pak diví a diví se pořád dokola.

HISTORIA MAGISTRA VITAE - historie je učitelkou života. Ano, je tomu skutečně tak. Kdo se nepoučí z chyb minulých, pravděpodobně je předurčen si je zopakovat.

LITERA SCRIPTA MANET - co je psáno, to je dáno. K tomu snad není třeba nic dodávat. Snad jen to, že psané slovo je důkaz všeho. Vyvratitelný leda grafologem. :-)

MULTI MULTA NEMO OMNIA NOVIT - každý něco ví, ale nikdo neví vše. A co vlastně s těmi, co nám dokola tvrdí, že vše ví? No tak pro ty tento citát platí dvojnásob.

NIHIL NOVI SUB SOLE - nic nového pod sluncem. Stále se divíme, někomu, něčemu? Moudré by bylo si říci, že to není nic nového pod sluncem. Příležitostí k údivu máme všeho všudy dost.

OPTIMUS ORATOR EST, QUI PAUCIS VERBIS PLURIMA DICIT - nejlepší řečník je ten, který málo slovy hodně řekne. Tuto frázi zanechme prosím bez komentáře.

PRINCIPIIS OBSTA, SERO MEDICINA PARATUR - odporuj v začátcích, pozdě je léčit důsledky. Pokud nám něco není zcela jasné, pokud máme pochybnosti, nenechme to tak! Můžeme tak skutečně předejít důsledkům, které by pro nás byly velmi bolestivé.

http://weheartit.com/entry/171622627/search?context_type=search&context_user=lighting_orbe&page=3&query=latin

QUIDQUID LATINE DICTUM SIT, ALTUM VIDETUR - cokoli je řečeno latinsky, vypadá vznešeně. Skutečně? :-)

Z.DOT 

Zpět
Doporučujeme
http://hd4desktop.com/images/b/1920x1080_dr-house-hugh-laurie-ev

Miluji poslouchat lži. Když znám pravdu …

Stalo se vám to někdy? Zažili jste výše popsaný pocit? Ubírá vám energii, nebo naopak přidává? To je “těžká” filozofická otázka. Mohli bychom začít
celý článek
http://organicconnectmag.com/project/have-you-met-your-true-matcha/

Matcha jede!

Po dlouhodobém zkoušení dáváme ve známost výsledek ohledně pití zeleného nápoje jménem Matcha. Za prvé, jedná se o čaj, o zelený čaj. Za druhé, je
celý článek
Obrázek - Simona D. - Dubaj

Simona D. - Dubaj

Už je to rok, co jsem se rozhodla odjet do Dubaje. Pokaždé, když to někomu řeknu, zeptá se mě: “Jak tam můžeš žít, vždyť je to tak umělý svět, jen
celý článek
http://wallpaperswide.com/sexy_mouth-wallpapers.html

Mluvit dokáže každý. Mlčení dělá problémy.

'Konverzace vyžaduje znalosti. Mlčení kulturu.' Johann Wolfgang Goethe, německý všeuměl narozený roku 1749, zcela přesně vystihl krátkým citáte
celý článek