Uklizeno jednou provždy
Obrázek - Uklizeno jednou provždy
13.11.2016 / JOURNAL

Uklizeno jednou provždy

Stává se vám, že si poklidíte, v policích máte vše vyrovnané, místnost je dokonale upravená, ale pak přijdete z práce, ze školy, nebo se začnete učit a rázem je všechna uhlazenost tatam? Přesně toto je případ mě samé, i přesto, že je uklízení snad jedna z mých nejoblíbenějších činností. Už od dětství jsem milovala ukládání, srovnávání, kategorizování a uskladňování v nejrůznějších krabičkách a složkách. Horší pak bylo, že jsem stejně vždycky zapomněla, co ve kterém boxu mám uskladněné, anebo jsem pak nebyla schopna vrátit danou věc na totéž místo. Mou další zálibou bylo sbírat cokoliv a kdekoliv, protože co kdyby se to náhodou někdy mohlo hodit. Neshromažďovala jsem jen věci, u kterých jsem okamžitě viděla nějaké smyslné využití, ale všechno, co mi přišlo pod ruku. Samozřejmě, že časem jsem na tyto zbytečnosti zapomněla a připomněla si je, až nadešel čas dalšího „velkého“ úklidu. A co bylo úplně nejhorší? I když jsem nikdy nic z těchto „pokladů“ nevyužila, neuměla jsem se s nimi rozloučit. Vždycky jsem doufala, že přeci jen někdy… A tak se mé velké úklidy skládaly jen z přemisťování z jedné krabice do krabice druhé, kdy za velmi krátký čas znovu všude panoval zmatek a mě začalo unavovat, přijet domů ze školy a jít zase jen uklízet.

Můj pohled na situaci se změnil ve chvíli, kdy jsem měla možnost seznámit se s metodou úklidu podle Marie Kondo. Úplně náhodou jsem na youtube.com objevila videa, kdy tato japonská odbornice na pořádek pomáhala s kompletním tříděním a vyklízením přehlcených a chaotických domovů. Když jsem zjistila, že napsala i knihu, okamžitě jsem ji přečetla jedním dechem. Její titul „The Life Changing Magic of Tidying Up“ naprosto vystihuje pocit, který člověk získá po uplatnění jednotlivých rad v praxi. A co mě oná kniha naučila a mohla by i vás? Uvádím zde několik příkladů:

  • Úklid není zbavování se věcí, které nechceme, ale naopak proces ponechání si věcí, které milujeme. Tímto způsobem si kolem sebe vytvoříme prostředí, ve kterém se zaručeně budeme cítit dobře.
  • Pokud se rozhodneme pro radikální úklid, je lepší zaměřit se na jednotlivé sekce. Dobrým postupem je nashromaždit všechno (!) oblečení na hromadu a pak jej probrat kousek po kousku a rozhodnout, které stojí za to si ponechat. Proces ukončit uskladněním svých oblíbených oděvů do jednoho místa tak, abychom o všem měli dokonalý přehled. Stejná metoda platí pro třídění knih, časopisů, kuchyňského nádobí, atd. Důležité je, aby každá kategorie měla své místo pohromadě a my jsme tak nezapomněli, že danou věc vlastníme.
  • Během rozhodování, co si nechat a co ne, není možné rozhodovat za druhé – občas se stane, že někomu chceme pomoci, a tak ho násilím zbavíme zbytečností. Každý však musí cítit sám za sebe, zda si onu věc ponechat, anebo nikoliv. U procesu třídění se jedná o subjektivní pocity, proto nechme druhého rozhodnout na základě jeho vlastního rozhodnutí.
  • Skládání oděvů do komínků snižuje přehlednost a zvyšuje chaos, bezprostřední řešení nabízí Marie Kondo ve své knize.
  • Uvědoměním si, že něco opravdu nepotřebujeme lze docílit toho, že si ulehčíme další úklidy a přestaneme se obklopovat zbytečnostmi, které se stejně většinu času jen překládá z místa na místo a nechává se je povalovat okolo.

Pokud máte chuť – stejně jako já – změnit přístup k úklidu a konečně se odprostit od zbytečně zatěžujících elementů, rozhodně neváhejte a knihu si přečtěte (nebo poslechněte formou audio nahrávky), popřípadě se předem seznamte s metodou podle KimMari na youtube a okoukněte zkušenosti a postřehy jiných. Tak hodně štěstí :).

Zpět
Doporučujeme
http://hd4desktop.com/images/b/1920x1080_dr-house-hugh-laurie-ev

Miluji poslouchat lži. Když znám pravdu …

Stalo se vám to někdy? Zažili jste výše popsaný pocit? Ubírá vám energii, nebo naopak přidává? To je “těžká” filozofická otázka. Mohli bychom začít
celý článek
http://organicconnectmag.com/project/have-you-met-your-true-matcha/

Matcha jede!

Po dlouhodobém zkoušení dáváme ve známost výsledek ohledně pití zeleného nápoje jménem Matcha. Za prvé, jedná se o čaj, o zelený čaj. Za druhé, je
celý článek
Obrázek - Simona D. - Dubaj

Simona D. - Dubaj

Už je to rok, co jsem se rozhodla odjet do Dubaje. Pokaždé, když to někomu řeknu, zeptá se mě: “Jak tam můžeš žít, vždyť je to tak umělý svět, jen
celý článek
http://wallpaperswide.com/sexy_mouth-wallpapers.html

Mluvit dokáže každý. Mlčení dělá problémy.

'Konverzace vyžaduje znalosti. Mlčení kulturu.' Johann Wolfgang Goethe, německý všeuměl narozený roku 1749, zcela přesně vystihl krátkým citáte
celý článek