A proč AVOKÁDO?!
Avocado
1.4.2017 / LIFESTYLE

A proč AVOKÁDO?!

Zelené ovoce hruškovitého tvaru (proto název hruškovec přelahodný) je plod pocházející většinou z tropických a subtropických oblastí (Kalifornie, Izrael, Španělsko, Florida) a vyznačující se tmavě zeleným, lesklým a hladkým povrchem.  Trend konzumace tohoto ovoce v poslední době stoupl tak, že není možné jej přehlédnout. My jsme se snažili zjistit proč…

Můžeme se ptát: „Co ti lidé na tom vidí?“. Důvodem otázky je fakt, že plod máslové konzistence by mohl spotřebitele odradit svou chuťovou nevýrazností (ale zde se jedná spíše o subjektivní pocit). Opak je pravdou. I když avokádo některým nemusí vyloženě zahrát na chuťové buňky, obsahuje spoustu nutričních hodnot prospěšných našemu zdraví. Ve většinovém zastoupení se pyšní obsahem kyseliny listové, vitamínů K, C, B6, E a důležitého prvku jako je draslík (obsah je vyšší než v banánech). V menším množství obsahuje také magnesium, mangan, železo, zinek, fosfor či vitamíny A, B1, B2, B3. S klidem lze tento zázrak zahrnout také do jídelníčku dietáře, a to díky přítomnosti zdravých tuků. Některé zdroje uvádějí, že je dobré konzumovat i pecku – toto tvrzení je však sporné, a proto se nedoporučuje.

Avokádo má blahodárné účinky také při zevním použití. Smícháním rozmačkaného ovoce s bílkem a jogurtem lze připravit masku na poškozené a polámané vlasy. Díky svým antioxidačním a antiseptickým účinkům nám pomůže zmírnit kruhy pod očima. Obsah tuků zase bojuje proti suché pokožce, zvyšuje její elasticitu. Vitamín E tvoří účinný ochranný film na pleti. Všechny tyto skutečnosti napovídají tomu, že avokádo je výtečným pomocníkem při péči o naše tělo. Obsahuje klíč k tomu, jak udržet svou pokožku svěží a dlouho mladou.

Jak správně vybrat avokádo?

Aby se předešlo pomačkání avokáda, doporučuje se koupit ovoce spíše tvrdší a doma jej následně zabalit do novin a nechat dozrát do změknutí. Rozhodně by na povrchu neměly být žádné tmavé skvrny. Rozkrojením bychom měli získat pohled na máslově žlutou dužinu měnící barvu po zelenou směrem ke slupce – nejlépe by se pak avokádo mělo zakápnout šťávou z citrónu, jako prevence proti zhnědnutí a ztrátě vitamínů.

Tipy na přípravu

Pokud nepatříte mezi ty, již tomuto zázraku dávno propadli a šílí i po obyčejné bagetě s avokádem, máme pro Vás několik tipů na servírování:

1. Bezkonkurenční je toast + avokádo + vejce.

2. S cizrnou – buď ho rozmixujte ke klasickému cizrnovému humusu nebo vyzkoušejte tento salát: http://kitchenette.cz/clanek/avokadovy-salat-s-cizrnou.

3. Smoothie – např. avokádo + zelené jablko + ananas + špenát.

4. K burgeru (!!!) – nepotřebuje komentář.

5. Ke caprese salátu (a pokud nejste salátový typ, tak klidně jako caprese toast :)).

7. Společně s různými čerstvými sýry vytvoříte skvělou pomazánku, ať už použijete fetu, tofu nebo jakýkoliv klasický smetanový sýr, kravský či kozí.

8. Milujete kukuřici? I s tou si avokádo rozumí! Na toust navrstvěte: avokádo, grilovanou kukuřici, měkký sýr (např. queso blanco), koriandr.

V případě, že zvolíte jakýkoliv toast, NEZAPOMEŇTE na sůl, pepř, pár kapek citronu/limetky, olivový olej, červenou cibuli a bylinky (koriandr, petržel, pažitka, …) – tyhle ingredience pozvednou i obyčejnou housku s avokádem o mnoho úrovní výše!

eM + T.R.

Avokádový toast MISO-TAHINI

Smažené vajíčko s avokádem a toastem

Cizrnový humus

Caprese salát

Grilovaný avokádo caprese toast

Mexikánský grilovaný toast s kukuřicí a avokádem

Zpět
Doporučujeme
http://hd4desktop.com/images/b/1920x1080_dr-house-hugh-laurie-ev

Miluji poslouchat lži. Když znám pravdu …

Stalo se vám to někdy? Zažili jste výše popsaný pocit? Ubírá vám energii, nebo naopak přidává? To je “těžká” filozofická otázka. Mohli bychom začít
celý článek
http://organicconnectmag.com/project/have-you-met-your-true-matcha/

Matcha jede!

Po dlouhodobém zkoušení dáváme ve známost výsledek ohledně pití zeleného nápoje jménem Matcha. Za prvé, jedná se o čaj, o zelený čaj. Za druhé, je
celý článek
Obrázek - Simona D. - Dubaj

Simona D. - Dubaj

Už je to rok, co jsem se rozhodla odjet do Dubaje. Pokaždé, když to někomu řeknu, zeptá se mě: “Jak tam můžeš žít, vždyť je to tak umělý svět, jen
celý článek
http://wallpaperswide.com/sexy_mouth-wallpapers.html

Mluvit dokáže každý. Mlčení dělá problémy.

'Konverzace vyžaduje znalosti. Mlčení kulturu.' Johann Wolfgang Goethe, německý všeuměl narozený roku 1749, zcela přesně vystihl krátkým citáte
celý článek