Obavy, které promítáme do druhých, mohou být naše
http://wallpaperswide.com/searching_the_ocean_with_hope_and_despair-wallpapers.html
15.9.2016 / RELATIONS

Obavy, které promítáme do druhých, mohou být naše

Obava. Negativní emoce. Má mnoho synonym. Od bázně přes pochybnost. Nejde mi na mysl připustit, že by se bázeň rovnala pochybnosti. Když má přece strach, nemusí to nutně znamenat, že pochybuji. A když naopak pochybuji, nemusí to znamenat, že mám zrovna strach. Co pro vás znamenají obavy?

http://www.pinterest.com/pin/68539225553686278/La Bruyére: “Moudrý se někdy vyhýbá společnosti z obavy před nudou.”

Cabell: “Optimista prohlašuje, že žijeme v nejlepším možném světě, a pesimista se obává, že je to pravda.”

Shaw: “Pesimista je člověk, který se necítí dobře, když se cítí dobře, protože se obává, že se bude cítit hůře, až se bude cítit lépe.”

Epikúros: Nejobávanější zlo, smrt, se nás ani v nejmenším netýká, poněvadž když my žijeme , smrt tu ještě není, když však smrt přijde, pak tu opět nejsme my.”

Seneca ml.: “Ten den, kterého se obáváš jako posledního, jsou tvé narozeniny pro věčnost.”

Iuvenalis: “Stáří je třeba obávat se víc než smrti.”

Seneca ml.: “Kdo je obáván, i sám se bojí.”

Tyto osobnosti se přinejmenším zamysleli nad obavami. Od obavy před nudou, až po ty nejobávanější obavy, smrt. Cítíte ten rozdíl? Nuda jako obava. Smrt jako obava. Ta první obava se spíše bude blížit té pochybnosti, druhá obava je však blízká bázni, strachu.

Obavy jsou různé. Já mám své. Vy máte své. Nutně se nemusí křížit. Mohou být naprosto odlišné. Jedny na úrovni nudy, druhé na úrovni smrti. Vhodné je se nenechat pohltit obavami. Nehodnotit situace skrz obavy. Obavy nás totiž vskutku dokáží plně pohltit. Hlavně při konfrontaci s druhými. Často s těmi, na kterých nám nejvíce záleží. Do těchto lidí se totiž snažíme investovat svou energii, o kterou nechceme přijít, a tak se obáváme. Víme však čeho? To je právě paradox.

Mnohdy se obáváme a ono není se čeho obávat! Opravdu. Určitě byste po minutovém zapátrání v paměti nalezli příklad, kdy jste měli velké obavy a následně jste zjistili, že byly naprosto zbytečné. A nebo ne? Nepřišli jste na žádný takovýto příklad? Gratuluji vám, jste bez obav. Bravo! :)

Obavy, které promítáme tak často do druhých, mohou být naše. A pouze naše. Subjektivní. S protějškem nemusí mít nic společného. Jak bylo uvedeno výše, obava nás pohlcuje. Pohltí nás natolik, že vlastně nejsme schopni rozpoznat, jestli je čeho se skutečně obávat, nebo se obáváme naší konstrukci v hlavě.

http://www.pinterest.com/pin/481251910153801821/

Pokusme se obavy třídit. Jako odpad, třeba. Žlutá, zelená a modrá. Která barva je vám nejsympatičtější? Žlutá? Tak tam nasypte všechny obavy, které jsou absolutně nepodstatné a mohu na ně s klidem zapomenout, protože jsou pouze moje. Obavy nevyslovené, které mají tak prchavou šanci proměnit se ve skutečnost, že než se to stane, začne se mnou můj pes mluvit a já s ním štěkat. Zelená se vám líbí nejméně? Ano, tam tedy vhoďtě obavy, které jsou ty nejobávanější. Třeba ty podle Epikúra - obavy rovnající se smrti. Dobrá, nemusíme být až tak anticky přehnaní s tím dobrem a zlem, životem a smrtí a věčnou polemikou. Říkejme jim důrazné obavy. Obavy, na které bych měl klást důraz tak, aby pro mě byly výstrahou. To jsou ty obavy, které, ač je promítáme do druhých, nemusí být naše.

Z.DOT

Zpět
Doporučujeme
http://hd4desktop.com/images/b/1920x1080_dr-house-hugh-laurie-ev

Miluji poslouchat lži. Když znám pravdu …

Stalo se vám to někdy? Zažili jste výše popsaný pocit? Ubírá vám energii, nebo naopak přidává? To je “těžká” filozofická otázka. Mohli bychom začít
celý článek
http://organicconnectmag.com/project/have-you-met-your-true-matcha/

Matcha jede!

Po dlouhodobém zkoušení dáváme ve známost výsledek ohledně pití zeleného nápoje jménem Matcha. Za prvé, jedná se o čaj, o zelený čaj. Za druhé, je
celý článek
Obrázek - Simona D. - Dubaj

Simona D. - Dubaj

Už je to rok, co jsem se rozhodla odjet do Dubaje. Pokaždé, když to někomu řeknu, zeptá se mě: “Jak tam můžeš žít, vždyť je to tak umělý svět, jen
celý článek
http://wallpaperswide.com/sexy_mouth-wallpapers.html

Mluvit dokáže každý. Mlčení dělá problémy.

'Konverzace vyžaduje znalosti. Mlčení kulturu.' Johann Wolfgang Goethe, německý všeuměl narozený roku 1749, zcela přesně vystihl krátkým citáte
celý článek