Vzkaz Českému národu
http://wallpaperswide.com/water_for_elephants-wallpapers.html
8.6.2016 / RELATIONS

Vzkaz Českému národu

Tomuhle mohou rozumět jenom ti lidi, kteří mají rádi lidi.

“V obsahu slov člověk nenajde odpověď a radu”. Jan Werich nám pomáhá najít odpovědi a toho bychom si měli vážit. Můžeme si vážit jeho snahy dosáhnout toho, abychom prozřeli. Abychom prozřeli a uvědomili si důležitost sebe sama. Ne však namyšleně, pouze uvědomněle, v rovnováze, bez výkyvů do stran. Bez podceňování sebe sama či zase přílišného nadhodnocení. Tomuhle mohou rozumět jenom ti lidi, kteří mají rádi lidi …

Ono je dobře, že jsou mezi národy sloni a poníci. A je dobře, když ti mrňousi dostanou čas od času trošku na frak, když zapomenou, třebaže musejí do houfu. Jenže přitom nikdy nesmí zařvat žádný z těch malých, jak se lidově říká. Protože mrňousové mají zrovna tak nesmrtelnou duši jako ti velcí.

“TATA” aneb Tomáš Garigue Masaryk nikdy nepřestal věřit, že mrňousové mají na světě zrovna tak své poslání, jako ti velcí. A když někdo hodil flintu do žita jen proto, že se narodil jako Čech nebo Slovák a ne jako Rus nebo Američan, tata se vždycky rozčílil. Takovým lidem říkal VUL. On rozlišoval mezi VŮL s kroužkem a VUL bez kroužku. Ti bez kroužku podle něj byli nebezpečnější.

Mrňousové se mohou moc věcem naučit od těch velkých, ale taky je mohou lecčemu naučit. No to se ví, že se máme učit od těch velkých. Ale ne se po nich opičit a papouškovat.

Karel Čapek povídá, podívej se támhle na ten strom. Jsou na něm veliké větve a malé větve. A ty velké podpírají ty malé. A jde z nich míza do těch malých. A neberou těm malým větvím mízu.

Člověk může věřit buď na násilí, anebo na ideu. Velké myšlenky se mohou narodit stejně tak dobře v poslední české nebo slovenské vesnici, jako v nějaké té metropoli s milióny obyvatel.

Vy víte, že jsem neroztrhal moc podrážek cestou do kostela a kalhoty nemám na kolenou moc prošoupané od klečení.  Ale na jedno jsem vždycky věřil, že nás Pán Bůh udělal všechny stejné. Jeden je bílý a druhý černý, jeden krásný, anebo poďobaný od neštovic. Ale všem je nám zima, když venku mrzne a všichni se potíme, když praží slunce. A všichni musíme dýchat, abychom se neudusili. A všechny nás nakonec odvezou … všichni jsme smrtelní, i nesmrtelní. Ale pro tohle nesmíme dělat jeden z druhého otroka. Nikdy si nikdo nesmí myslet, že je něco víc nebo lepšího, než ten druhý. Možná, že toho má víc v makovici, možná že nosí lepší košili, možná že má fortilnější ruce, možná má větší bicepsy. Ale tohle všechno ho jenom zavazuje, aby toho udělal tím víc …

http://wallpaperswide.com/prague_bridge_czech_republic-wallpapers.html

Obraťme si tato vzácná slova pronesená ve výše uvedeném videu Janem Werichem na sebe.

  • Ať jsme slonem, nebo poníkem, nezapomínejme na svou sílu či naopak na to, že bychom mohli zařvat. Jednejme s respektem. Máme totiž stejně tak nesmrtelnou duši, jako ti ostatní, ti kolem nás.
  • Pokud jsme ti malí, či velcí - to často nezáleží na tom, co si o sobě myslíme my, ale jak nás vnímají ostatní - mysleme na to, že máme na světě své poslání. Neházejme flintu do žita proto, že nejsme jako ten druhý. Nikdy totiž nebudu. Já jsem já a co nezměním, nemá cenu nad tím přemýšlet.
  • Snažme se jednat tak, aby kolem nás byli pouze “volové s kroužkem”, ti bezpečnější.
  • Učme se od druhých. Od těch velkých, poučme se z jejich chyb, abychom je neopakovali. Berme je za vzor, jednejme s nimi s respektem, projevme vděk za to, co nám dali či mohou dát a snažme se být lepší.
  • Když se ocitneme v situaci s druhými, kde jsme jako jeden strom, neobracejme se k velkým zády, pokud jsme malí. Dávají nám totiž mízu. Nezapomínejme na to, co nám kdo kdy dal.
  • Věříme v násilí nebo ideu? Věřme v sebe.

Na jedno jsem vždycky věřil, že nás Pán Bůh udělal všechny stejné. Nikdy si nikdo nesmí myslet, že je něco víc nebo lepšího, než ten druhý. Jaký je jediný recept na štěstí, který platí pro všechny?

Z.DOT 

Zpět
Doporučujeme
http://hd4desktop.com/images/b/1920x1080_dr-house-hugh-laurie-ev

Miluji poslouchat lži. Když znám pravdu …

Stalo se vám to někdy? Zažili jste výše popsaný pocit? Ubírá vám energii, nebo naopak přidává? To je “těžká” filozofická otázka. Mohli bychom začít
celý článek
http://organicconnectmag.com/project/have-you-met-your-true-matcha/

Matcha jede!

Po dlouhodobém zkoušení dáváme ve známost výsledek ohledně pití zeleného nápoje jménem Matcha. Za prvé, jedná se o čaj, o zelený čaj. Za druhé, je
celý článek
Obrázek - Simona D. - Dubaj

Simona D. - Dubaj

Už je to rok, co jsem se rozhodla odjet do Dubaje. Pokaždé, když to někomu řeknu, zeptá se mě: “Jak tam můžeš žít, vždyť je to tak umělý svět, jen
celý článek
http://wallpaperswide.com/sexy_mouth-wallpapers.html

Mluvit dokáže každý. Mlčení dělá problémy.

'Konverzace vyžaduje znalosti. Mlčení kulturu.' Johann Wolfgang Goethe, německý všeuměl narozený roku 1749, zcela přesně vystihl krátkým citáte
celý článek