Pokud jste člověk neschopný se soustavně učit, nebo se při nahromaděné neprobrané látce dostatečně koncentrovat, jistě oceníte některé z našich následujících tipů pro zefektivnění studia.
1. Pište si pojmy na kartičky
- a na zadní stranu napište jeho stručné vysvětlení. Jednak se přinutíte vytvořit si vlastní stručnou definici, kterou si následně budete dobře pamatovat, jednak si pak sami nebo ve dvojici můžete touto nenásilnou a zábavnou formou dané pojmy procvičovat – zejména pokud se chcete odreagovat, ale zároveň mít pocit produktivně využitého času. A ano, opravdu to funguje! TIP: Dobrý způsob k zapamatování si chemických vzorců/názvosloví.
2. Zapojte parťáka
Učením ve dvojici se budete vzájemně nejen motivovat, ale také si pomáhat udržet to správné tempo. Díky diskuzi na dané téma si dokážete některé otázky lépe zapamatovat a během zkoušky si vybavit situace s nimi spojené.
3. Neučte se doma – přesněji: neučte se v prostředí, které vás rozptyluje.
Vyhledejte tiché místo, např. ne příliš frekventovanou studovnu, kde si můžete být jistí, že vás nebude vyrušovat a odvádět pozornost žádný člen rodiny, lednička ani pocit neustálého nepořádku kolem.
4. Najděte si během dne dobu, kdy jste nejvíce aktivní, z ní pak vytěžte maximum!
Někomu vyhovuje ke studiu dopoledne, někdo si zase rád přispí a učení se věnuje v noci. Buďte si však jistí, že jste svou produktivní část dne neprošvihli, máte možnost si tak mnohem více zapamatovat.
5. Fyzická námaha = forma odreagování
Možná máte pocit, že nejlepší způsob jak „vypnout“ je připojit se na facebook či zhlédnout další díl seriálu. Pokuste se však raději zapomenout na učení tím, že si odskočíte na lekci jógy, zajdete si zaběhat nebo zaposilovat do fitka. Nejen že se budete udržovat v kondici, ale také se vám bude večer snadněji usínat.
6. Sociální sítě? Jen v nutném případě!
Ano, ano, všichni víme, jak složité je odolat upozorněním signalizujícím nový příspěvek, zprávu… nebo nás snad někdo začal sledovat na instagramu? Ač už si vypnete jen wifi anebo rovnou celý mobil, určitě si tím neuškodíte. Naopak, za chvíli se na to přestanete soustředit a zjistíte, že vás vlastně nic nevyrušuje.
7. Časový plán
Nastavte si režim a rozvrhněte si práci, kterou musíte za den zvládnout. Pokud začínáte s učením včas, budete mít denně minimum povinností a rychleji vám tak utečou. Nezapomeňte si připočítat časovou rezervu na zopakování učiva!
Každému vyhovuje něco jiného. Během studia se vlastně stále učíme, jak se učit, a tak lépe zvládnout – jak se občas zdá – nezvladatelné. Jedno je však jasné: „Štěstí přeje připraveným“. A proto v novém školním roce přejeme všem úspěšné zapamatování si maxima nově nabytých informací.
eM & T.R.