Učíme se. Proč?
http://wallpaperswide.com/boy_reading_in_front_of_class_1953-wallpapers.html
12.10.2016 / SUCCESS

Učíme se. Proč?

“Vždy jsem připraven se učit, ale ne vždy jsem rád, když mě někdo učí”. W. Churchill
“Učíme se jen od toho, koho milujeme.” J. W. Goethe

Učit se - to bychom si neměli v žádném případě spojovat se školou. Je to proces celoživotní. Zde neustoupím. Zde se ústupky nedělají. Pokud někdo k učení přistupuje tak, že má dost tady a teď a má pocit, že dost ví a více vědět již nepotřebuje, je mu vhodné zamávat. Zamávat na cestu do pekel pekelných a řádně rožhavených. Učení se něčemu je fakt, který nás provází celým životem. Není to záležitost, které již máme dost a nehodláme v ní pokračovat.

http://wallpaperswide.com/book_pages_heart-wallpapers.html

“Vždy jsem připraven se učit, ale ne vždy jsem rád, když mě někdo učí”. W. Churchill

Ano, vždy bychom měli být připraveni na to, se učit. Jak to myslel Churchill, když vyslovoval tento citát? Možná tak, že není rád, když ho někdo poučuje. V tom je totiž zásadní rozdíl. Mnoho lidí poučuje a často tehdy, když o dané problematice neví vůbec nic. Neumí totiž mlčet. (Mluvit dokáže každý, mlčení nám dělá problémy). A samozřejmě v takových situacích, i když  jsme připraveni se učit, nebudeme rádi, když nás někdo učí, protože nikdy nás nenaučí něco ten, který sám neví, neumí, nezná… Přístup Churchilla k této věci je obdivuhodný, reflektujte, kdo se vás snaží učit. Rozlišujte učit se od někoho, od situace, kdy vás někdo poučuje.

http://weheartit.com/entry/167005468/search?context_type=search&context_user=SheSoSheek&query=learning

“Učíme se jen od toho, koho milujeme.” J. W. Goethe

Nejvíce jsme schopni se naučit od těch, které nejvíce milujeme. Zdá se to být logické. Kdo nás v životě nejvíce inspiroval? Od koho jsme přejali nejvíce návyků? Čí slova opakujeme? Opakujeme slova a učíme se od toho, koho nenávidíme? To by bylo asi výjimečné. Spíše budeme ctít toho, koho milujeme. Ten na nás má vliv. Ten nás může ovlivnit. Proto je velké štěstí mít kolem sebe uvědomělé lidi, lidi vzdělané, lidi, kteří nás posounou dál, lidi, od kterých se můžeme učit.

Učení je proces. Je to neustálé předávání zkušeností, znalostí, návyků, dovedností - dosaďte si co je vám sympatické, či dokonce směle tento výčet doplňte dle vlastních zkušeností.

http://weheartit.com/entry/165077067/search?context_type=search&context_user=judykrajcik22&page=11&query=education

Jerome Bruner (*1915), který se zabýval vzdělávacím procesem, provedl k tomuto procesu významný výzkum. Věnoval se tomu, jak si lidé vytvářejí význam a jak zpracovávají informace. Věřil, že osvojování znalostí je proces založený na zkušenosti. Prohlašoval, že učení nemůže probíhat bez vnější pomoci a stimulace - učit někoho nespočívá v tom, že mu vložíme poznatky do hlavy. Naopak ho musíme naučit, aby se na procesu podílel. Když si osvojujeme znalosti, musíme se aktivně podílet a přemýšlet spíš než pasivně vstřebávat informace, protože jedině tak dáváme znalostem význam.

  • Novým věcem se učíme aktivním prožitkem.
  • Učit někoho neznamená něco mu sdělovat, ale povzbuzovat ho, aby se na učení podílel.
  • Znalosti si osvojujeme přemýšlením tím, že z informací konstruujeme význam.
  • To je forma zpracovávání informací.
  • POZNÁNÍ JE PROCES, NE PRODUKT.

Jerome Bruner dal výše zmíněným citátům punc. Punc odbornosti a troufám si směle tvrdit, punc jisté pravdivosti. Jak bylo napsáno výše a jak je podloženo výzkumem Brunera - poznání je proces, ne produkt. Není to něco, čeho dosáhneme jednorázově, bez součinnosti s ostatními a nemusíme proto nic dělat. Proces znamená něco kontinuálního, něco co pokračuje.

Pokud se chci zdokonalit, chci na sobě pracovat, učení se nevyhnu. Učení od těch, kteří mi nejen sdělují, ale vyžadují mou spolupráci, povzbuzují mě k tomu, abych se na učení podílel. Nutí mě zpracovávat informace, nutí mě tvořit význam. Tvořit význam mého bytí.

Z.DOT 

Zpět
Doporučujeme
http://hd4desktop.com/images/b/1920x1080_dr-house-hugh-laurie-ev

Miluji poslouchat lži. Když znám pravdu …

Stalo se vám to někdy? Zažili jste výše popsaný pocit? Ubírá vám energii, nebo naopak přidává? To je “těžká” filozofická otázka. Mohli bychom začít
celý článek
http://organicconnectmag.com/project/have-you-met-your-true-matcha/

Matcha jede!

Po dlouhodobém zkoušení dáváme ve známost výsledek ohledně pití zeleného nápoje jménem Matcha. Za prvé, jedná se o čaj, o zelený čaj. Za druhé, je
celý článek
Obrázek - Simona D. - Dubaj

Simona D. - Dubaj

Už je to rok, co jsem se rozhodla odjet do Dubaje. Pokaždé, když to někomu řeknu, zeptá se mě: “Jak tam můžeš žít, vždyť je to tak umělý svět, jen
celý článek
http://wallpaperswide.com/sexy_mouth-wallpapers.html

Mluvit dokáže každý. Mlčení dělá problémy.

'Konverzace vyžaduje znalosti. Mlčení kulturu.' Johann Wolfgang Goethe, německý všeuměl narozený roku 1749, zcela přesně vystihl krátkým citáte
celý článek